Zamek w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to przepiękne, historyczne miasto, malowniczo położone nad Wisłą. Znane ze swej pięknej architektury, licznych zabytków, walorów krajobrazowych oraz odbywającego się tu cyklicznie od 2007 roku Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Poza wszystkimi wymienionymi zaletami miasto posiada także rozbudowaną bazę turystyczną, dzięki czemu osoby szukające ofert z zakresu usług noclegowych (tutaj) mają do wyboru obiekty o różnym standardzie, cenie oraz charakterze.

Co roku Kazimierz odwiedzany jest chętnie przez turystów, szukających tu magicznego klimatu królewskiego miasta Korony Królestwa Polskiego. Najlepszym sposobem, by przenieść się w dawne czasy jest odwiedzenie kazimierskiego zamku (tutaj). Zamek ten jest unikatowym w skali kraju zabytkiem średniowiecznej architektury obronnej. Składa się z górującej nad pozostałymi zabudowaniami wieży (baszty) oraz zamku dolnego.

Wieża, nazywana też Wieżą Łokietka, to budowla pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. Jest to typowy średniowieczny stołp – czyli wieża ostatecznej obrony. Charakteryzuje ją znaczna wysokość (do 20 m) oraz grube mury (u podstawy 4,2 m, na szycie 3 m). Wejście do baszty jest zlokalizowane na wysokości 6 m, najniższą kondygnację stanowi loch.

Zamek dolny jest usytuowany ok 180 m od wieży i został wybudowany pod koniec drugiej połowy XIV wieku. Początkowo miał kształt owalnej budowli, otoczonej murami o grubości 2 metrów. W wieku XV zamek został rozbudowany – m.in. poprzez dobudowanie dwukondygnacyjnego skrzydła mieszkalnego, wieży mieszkalno-obronnej oraz suchej fosy. Kolejna przebudowa nastąpiła na początku XVI wieku, w wyniku której zamek poprzez dodanie attyk, został upodobniony do renesansowych budowli.

Podczas potopu szwedzkiego zamek został zniszczony, lecz udało się go odbudować. Kolejny raz zamek uległ zniszczeniu podczas wielkiego pożaru, jaki wybuchł w Kazimierzu w roku 1663. Po tym wydarzeniu zamku nie udało się już przywrócić do dawnej świetności i systematycznie popadał w ruinę. W latach 1958-1960 zamek został zabezpieczony i udostępniony dla turystów jako tzw. trwała ruina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *