Uzdrowiskowa moc Iwonicza

Iwonicz-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza stosowanemu tutaj wodolecznictwu. Po raz pierwszy lecznicze działanie wód opisał nadworny lekarz Stefana Batorego – Wojciech Oczko. Od tamtego czasu do ukrytej wśród lasów Beskidu Niskiego miejscowości zaczęli przyjeżdżać kuracjusze cierpiący na różne dolegliwości. W XIX wieku właściciele miejscowości – Amelia i Karol Załuscy postarali się, żeby z Iwonicza uczynić uzdrowisko, a wody fluorkowe, borowe, jodkowe i bromkowe stały się słynne w całej Polsce.

Dzisiaj do Iwonicza przyjeżdża mnóstwo kuracjuszy i wycieczkowiczów. Doskonała baza noclegowa [www.meteor-turystyka.pl/noclegi,iwonicz-zdroj,0.html] – domy wczasowe, hoteliki, kwatery prywatne, a także pobliskie gospodarstwa agroturystyczne czynią to miasteczko świetnym miejscem na spędzenie niezapomnianego urlopu czy weekendu. Jest to też doskonałe miejsce na jednodniowy wypad. W sezonie letnim na deskach amfiteatru odbywają się koncerty z udziałem znanych artystów. Ścieżki spacerowe, wijące się pośród bukowo-jodłowych lasów pozwalają w ciszy, z dala od miejskiego gwaru pooddychać świeżym i czystym powietrzem.

Atrakcyjnym dla okolicy zjawiskiem przyrodniczym jest źródełko Bełkotka. Woda w nim obfituje w domieszki ropy naftowej i gazu ziemnego. Kolor i zapach źródełka wygląda niezbyt zachęcająco, ale bełkot wydobywający się z jego wnętrza jest niemałą atrakcją dla przybywających tutaj turystów i kuracjuszy. Poza tym przez Iwonicz-Zdrój przebiega główny beskidzki szlak czerwony, którym można dojść na górę Cergowa, do Dukli i do Pustelni św. Jana. Przemieszczając się na zachód szlak prowadzi do Rymanowa-Zdroju i dalej w kierunku Bieszczad. Dla mniej wprawionych w pieszych wędrówkach wytyczone są oznakowane ścieżki spacerowe. Wszystkie rozpoczynają się przy Centrum Informacji Turystycznej. Są one tak zaprojektowane, aby turysta mógł wrócić do Iwonicza pieszo lub komunikacją publiczną. Na uwagę zasługuje też ogromny dąb szypułkowy rosnący na skraju Placu Wojciecha Oczki. Wiek dębu szacuje się na około 250 lat. Obwód jego pnia wynosi 330 cm, wysokość dochodzi do 20 metrów. Mieszkańcy Iwonicza twierdzą, że dąb rośnie tutaj od zawsze.

Warto odwiedzić Iwonicz i pospacerować, a najlepiej zaplanować kilkudniowy pobyt w tej urokliwej okolicy. Zwłaszcza, że baza noclegowa i zaplecze gastronomiczne dużo oferują przyjezdnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *