Najciekawsze miasta w Polsce – Krasnobród

Krasnobród to drugie miasto uzdrowiskowe w województwie lubelskim {wikipedia.org}, znane w szczególności mieszkańcom większych miast umiejscowionych na obszarze tego województwa. Miasto podlega pod powiat zamojski. Krasnobród leży nad rzeką Wieprz, ale rzeka ta nie jest jedyną wodną atrakcją w mieście. Najpopularniejszym miejscem do wypoczynku jest zalew nad rzeką Wieprz, przy czym Krasnobród nie powinien wyłącznie kojarzyć się przyjezdnym z tym akwenem. Jest to XVI wieczne miasto, które na przestrzeni wieków dorobiło się wielu ciekawych i unikatowych zabytków. Właścicielami miasta były znamienite rody – Firleje, Leszczyńscy, Lipscy, Zamoyscy, Tarnowscy, Mycewscy, Nortitz-Jackowscy i Fudakowscy. Każdy z tych rodów pozostawił po sobie trwałą pamiątkę. Nazwa pochodzi od połączenia słów „krasno” – w znaczeniu „piękno” oraz „bród”, odnoszący się do płytkiego miejsca na rzece, które umożliwiało przedostanie się na jej drugi brzeg. Jest to także miasto z silnym kultem maryjnym – Matka Boska dokonała tutaj wielu cudów, zazwyczaj w zakresie przywracania ludzi do zdrowia. Jedną ze znanych osób, które doznały szczególnych łask była Marysieńka Sobieska, żona króla Jana III Sobieskiego.

W poszukiwaniu sposobu na suchoty

Pod koniec XIX wieku doktor Alfred Rose stworzył pierwsze w Polsce sanatorium wyspecjalizowane w walce z gruźlicą. W owym czasie Europa była mocno gnębiona przez tę chorobę, jednakże medycyna tamtych czasów nie była w stanie znaleźć na nią skutecznego sposobu. Doktor Rose nazwał sanatorium Instytutem Kumysologicznym. Nazwa ta pochodziła od podawania kuracjuszom kumysu, czyli mlecznego wina. Kumys to napój wytwarzany z kobylego mleka, przy czym do sanatorium zamawiano dostawy kumysu od Tatara, który trudnił się hodowlą klaczy specjalnie na ten cel. Doktor Rose zauważył, że ludy żyjące w ciężkich warunkach klimatycznych, a spożywające kumys, nie chorują – wydawać się to mogło nieprawdopodobne, jednakże zyskało całe tłumy sprzymierzeńców. Dzisiejsza nauka zna skład kumysu – jest w nim wiele witamin, a także składników wykazujących działanie antybiotyków. Sanatorium upadło, ale metoda leczenia gruźlicy poszła w świat. Podczas dwudziestolecia międzywojennego próbowano odtworzyć dzieło doktora Rose, jednakże rozwój sanatorium zatrzymał wybuch II wojny światowej.

Noclegi w Krasnobrodzie zapraszają

Dziś Krasnobród żyje zupełnie inną energią. Lokalna baza noclegowa {Meteor-Turystyka.pl} ukierunkowana jest na goszczenie osób spragnionych relaksu na Roztoczu Środkowym. W mieście funkcjonuje sanatorium dla dzieci, jednakże Krasnobród nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału uzdrowiskowego. Ponoć wszelakie wizje na ten temat blokują ogromne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *