Łagów historycznie, czyli Zamek Joannitów

Łagów jest miejscowością o bogatej historii, której ślady przetrwały do czasów współczesnych. Można podziwiać zabytki stanowiące dziedzictwo kulturowe różnych narodowości osiedlających się w tym regionie. Jest to skutek burzliwych dziejów, które wielokrotnie oddawały panowanie nad okolicą różnym mocarstwom i dynastiom. Niewątpliwie zabytkiem najmocniej przyciągającym do Łagowa miłośników historii i turystów zainteresowanych dawnymi dziejami tych ziem jest Zamek Joannitów. Jednak miejscowość może pochwalić się także innymi obiektami, będącymi niemymi świadkami minionych czasów. Najlepszym sposobem na uzyskanie szerszego spojrzenia na kulturę wsi jest kilkudniowy wypad, który można połączyć z wypoczynkiem na łonie natury. Wachlarz ofert noclegowych w Łagowie jest różnorodny i oferuje turystom atrakcyjne ceny.

Łagów jest miejscowością, na terenie której rozwijała się niegdyś kultura łużycka. Potwierdzono, że obszar był zamieszkiwany już w 1220 roku, a centrum pierwotnej osady była Sokola Góra w zachodniej części wsi. Z tego okresu przetrwały jedynie szczątki, na podstawie których ustalono przybliżone dane na temat osadników.
Ze źródeł pisanych wynika, że wieś była przez pewien czas siedzibą Templariuszy, by następnie po licznych transakcjach między bogatymi margrabiami trafić w ręce Zakonu Joannitów. To właśnie na ten okres przypada największy rozkwit miejscowości. Wtedy też powstała najważniejsza atrakcja turystyczna, którą obecnie podziwiają przybywający do Łagowa turyści – Zamek Joannitów. Początki budowy obiektu sięgają XIV wieku, kiedy tymczasowo stacjonujący Zakon zadecydował o stworzeniu nowej, reprezentacyjnej siedziby. Zamek nawiązuje architektonicznie do stylu renesansu i baroku. Budynek dwukrotnie ulegał pożarom, jednak ich wynikiem było jedynie uszkodzenie wieży, natomiast główna bryła Zamku pozostała nienaruszona. Współcześnie, twierdza pełni funkcję klimatycznego hotelu połączonego z luksusową restauracją. Istnieje możliwość wejścia na odnowioną wieżę, z której rozpościera się doskonały widok na porośnięte lasami wioski i tajemnicze jeziora. Goście mogą odwiedzić zaciszną kawiarnię odznaczającą się niespotykaną na co dzień atmosferą. Najbardziej urokliwą częścią Zamku Joannitów jest szeroki dziedziniec przystosowany na potrzeby restauracji. Złe warunki pogodowe nie stanowią przeszkody dla klientów lokalu, gdyż został on osłonięty przed deszczem przy pomocy szklanego zadaszenia. Bliskość potężnych murów przywodzi na myśl czasy, gdy budynkiem zarządzali Joannici, a w komnatach zamieszkiwali rycerze Zakonu.

One thought on “Łagów historycznie, czyli Zamek Joannitów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *