Jaskinie – Szczyrk

Jeśli jesteś fanem powieści Juliusza Verne „Podróż do wnętrza ziemi” i marzą Ci się wyprawa, podobna do tych, w której udział wzięli profesor Lidenbrock i jego bratanek, koniecznie musisz wybrać się do Szczyrku. W masywach górskich otaczających miasto, znajdują się bowiem jaskinie, które dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń, o których później opowiadać będziesz z lubością swoim dzieciom, wnukom i każdemu, kto będzie chciał wysłuchać twej opowieści o wyprawie do wnętrza beskidzkiej ziemi. Jeśli lubisz przeciskać się wąskimi korytarzami, przez błoto i śliskie progi, w mdłym świetle lampki czołowej, nie czekaj – pakuj manatki, rezerwuj miejsce na nocleg np. na meteor i ruszaj na najbliższy dworzec, skąd jeżdżą autobusy, to tego uroczego górskiego miasta. Oto co cię, tu czeka.

Jaskinia Salmopolska zlokalizowana jest na zachodnich zboczach przełęczy o tej samej nazwie. Jest to jaskinia dość trudna do zwiedzania. Czekają w niej na nas ciasne korytarze i wąskie szczeliny, ale za to intrygujące sale – Sala Konia Skalnego, Komora Piaskowa, Sala Wysoka. Należy wziąć pod uwagę, że podczas deszczu korytarzami jaskini płynie strumyczek, który nie ułatwia spaceru. Wycieczka po jaskini, wraz z dojściem to około 3 godziny. Jaskinia została odkryta pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku.

Jaskinia Malinowska znajduje się pomiędzy Przełęczą Salmopolską a Malinowem. Zwiedzanie jaskini poleca się tylko doświadczonym grotołazom, gdyż znajdują się tu liczne kałuże, gruz i żwir, a ponadto brakuje niektórych elementów metalowych drabinek, które miały ułatwiać przemieszczanie się pomiędzy korytarzami i salami. Wycieczka do Jaskini Malinowskie, powinna zająć około 3 godzin.

Jaskinia w Trzech Kopcach to mierząca trochę ponad 1200 metrów grota, co czyni ją trzecią pod względem długości jaskinią w polskich Karpatach Fliszowych. Położona przy żółtym szlaku, dzięki czemu dość łatwo do niej trafić. Wejście do jaskini to ponad 4 metrowa studnia, zaś dalej znajdują się kręte korytarze i kilka większych sal. „Spacer” po jaskini, wraz z dotarciem do niej powinno zająć około 5 godzin.

Wybierając się do wyżej opisanych jaskiń, należy pamiętać, że temperatura tam jest stała przez cały rok i wynosi ok. 6 stopni. Dlatego nawet w upalne letnie dni, schodząc do jaskini należy odpowiednio się ubrać.

2 thoughts on “Jaskinie – Szczyrk

  1. Wybrałem się do Jaskini w Trzech Kopcach, trochę się obawiałem, ale było super i już szykuje się na zwiedzanie kolejnych jaskiń. Następnym razem planuje się wybrać do jaskini Malinowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *