Dolina Chłapowska

Planując wczasy nad Bałtykiem, mamy do wyboru wiele  zróżnicowanych miejscowości. Możemy wybrać duże miasto, jak np. Gdańsk czy Kołobrzeg, gdzie poza plażą, czekają na nas muzea, zabytki, wykwintne restauracje, nocne kluby, lub niewielką wioskę, o kameralnym charakterze, do jakich należy np. Chłapowo.

Ta niewielka nadbałtycka miejscowość, była wcześniej częścią znanego kurortu- Władysławowa. Obecnie zaś stanowi samodzielną wieś. Znajdziemy tu piękną plażę, czystą wodę, urokliwe krajobrazy. To wszystkie zalety sprawiają, że pobyt noclegowy w Chłapowie (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,chlapowo,0.html) to świetna propozycja wypoczynku nad polskim morzem.

Chłapowo słynie również z przepięknej doliny, która stanowi rezerwat przyrody o nazwie Dolina Chłapowska. Rezerwat ten został utworzony w roku 2000 i objął teren o powierzchni niemal 25 ha. Powstał on w celu ochrony krajobrazu nadmorskiej doliny erozyjnej wraz z jej charakterystyczną roślinnością.

Dolina, która charakteryzuje się dużym spadkiem terenu (różnica poziomów to 50 m), ma długość około 0,5 km i głębokość 40 m. Jej inna nazwa, używana głównie przez mieszkańców, to Rudnik. Według legendy nazwa ta wiąże się z rudoczerwonym kolorem ziemi w dolinie, która spłynęła szwedzką krwią, podczas zasadzki na Szwedów. Jednak według badań naukowych, rudy kolor gleby w tym rejonie, wiąże się z wysiękiem wód gruntowych o dużej zawartości żelaza, które pod wpływem powietrza utlenia się i zabarwia ziemię na „krwawy kolor”.

Dolina Chłapowska powstała w wyniku erozji wód spływających z Wysoczyzny do Morza Bałtyckiego. Na jej zboczach bardzo licznie występuje żarnowiec miotlasty, można tu także spotkać rzadkie rośliny, objęte ochroną gatunkową, jak na przykład: turzyca piaskowa, pierwiosnka pospolita, rokitniki zwyczajny, bluszcz pospolity. W zaroślach rokitnika oraz głogów, gniazdują takie gatunki ptaków jak: gąsiorek, jarzębatka, czy zięb. Na terenie Doliny Chłapowskiej odkryto także groby skrzynkowe z epoki żelaza. Będąc w Chłapowie koniecznie należy odbyć spacer tą doliną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *